Нужен е баланс, воля на обществото и активност в общинския съвет, смята ресорният зам.-кмет Държиков
Приема идеите за сезонност и съобразяване с културните събития, не приема зонирането
Възможна ли е промяна на Наредбата за обществения ред в частта й за шума в градска среда в посока на зониране и сезонност? На този въпрос се опитахме да намерим отговор от зам.-кмета Александър Държиков, в чийто задължения попада и въпросният. Потърсихме го заради сериозната полемика под текста ни „Заведения, граждани и туристи скачат срещу Наредбата за обществен ред”, в която ви разказахме за затрудненията на ресторантьори и собственици на клубове, които се опитват да развиват култура в градска среда през лятото. Това в момента обаче е мисия невъзможна, тъй като е забранено „вдигането на шум, смущаващ спокойствието на обитателите в жилищните сгради от 14.00 ч. до 16.00 ч. и от 22.00 ч. до 08.00 ч., а във вечери, предхождащи почивни дни от 23,00 до 10,00 ч.”.
Промяна в наредбата? Смятам, че това е разумно. Може да се помисли в тази посока, каза за Под тепето Александър Държиков. Той дебело подчерта, че е нужен баланс, който да защити интереса и спокойствието на гражданите, но и на съдържатели на заведения, културни оператори и гостите на града, които са основните производители на шум. Най-важно е спокойствието на гражданите, но не може Пловдив да стане призрачен град. Това няма да е атрактивно нито за младите хора, нито за активните пловдивчани, нито за туристите. Въпрос на баланс е. Трябва да бъдат взети предвид културният календар, арт проявите, каза Държиков. И даде пример с Лятното кино, което има богата културна програма. Шумът от сцената или екрана не създава проблем, но с излизането на публиката от Орфей се вдигат рязко децибелите, а това предизвиква недоволството на живущите наоколо.
Той е почитател на идеята за сезонност на наредбата, тъй като в топлите месеци градът е много по-активен и жив, но не и на зониране. Мисля, че проблемите за районите са едни и същи. Еднакъв например е проблемът със заведението на Сточна гара, с Каручката в Тракия и прочие. Май диференцирането на районите не е логично, тъй като хората навсякъде искат почивка и тишина. Като цяло промяната на наредбата е възможна, стига да има воля на обществото, стига да има разбиране и в общинския съвет. Всъщност промяна на наредбата е заложена и в постоянната комисия за обществения ред в общинския съвет. Там активни са съветниците Панчев и Цветков. Те са подготвили внасяне на промяна в наредбата. Смятам, че общинският съвет не е достатъчно активен в този казус, защото все пак той е законодателния орган. Може би трябва малко повече и те да поработят, затова са тези постоянни комисии, допълни зам.-кметът Държиков.
Предлагам на „Жувущ в Капана“ рязко да стане „Жувущ на Село“! Там рахат, тишина, птички, пчелички……не е като в Градо! Пък и козички има! 😉
ПъНКО НЕМА УМРЕ!!! Ама ей гнусни пънкарчета, далеко беж от центрУМ от градината и от всякакви централни градски части! Далеко у ГЕТАТА или па на тез ваще 3-4-5 дневни безВОДНИ, безКЪПАНЕ рок-хеви-пънко-техно-чалго-метро-концерти деТ ви ги праат из гората!
Под тепето вие нормални ли сте бе? Иво ли си Митко ли си, ела в нас в Капана за една вечер ако успееш да заспиш ще си тръгнеш с цял гъз, обаче ако не успееш ще те шибам до 7:00 сутринта.